Wednesday, February 18, 2015

Projekt ciąża – najczęstsze przyczyny problemów




Postęp medycyny zwiększył zdecydowanie przeżywalność kobiet i noworodków podczas porodu. Lepsza opieka nad kobietą w czasie ciąży w naszym kraju, szkolenie położników w temacie ciąży wysokiego ryzyka dało w efekcie choćby w okresie od lat siedemdziesiątych XX wieku do 2009 roku spadek umieralności niemowląt z 19 promili do około 6,4 promila.  Śmiertelność niemowląt i małych dzieci szczęśliwie spadła na tyle, że nie jest już czymś tak powszechnym, jak to było jeszcze 100-200 lat temu, kiedy obowiązywało porzekadło „Bóg dał, Bóg wziął”.

Jednak natura, jak widać nie znosi próżni, skoro pojawia się teraz coraz więcej problemów zajścia w ciążę. I o dziwo, bardzo często są to problemy odwracalne, zwane niepłodnością, a powstające na bardzo różnym tle. Wśród problemów zajścia w ciążę statystyki odnotowują mniej więcej jednakowy odsetek „winy” po stronie kobiety jak i mężczyzny, który kształtuje się na poziomie około 35%.  Z kolei 10% przyczyn niepłodności upatruje się po stronie obojga partnerów, natomiast niepłodność  idiopatyczna (o nieznanym podłożu), to aż 20% przypadków.

Oczywiście wciąż występują przypadki całkowitej bezpłodności, kiedy to mężczyzna z jakichś powodów nie produkuje plemników w ogóle (np. rak jąder) czy kobieta ma usuniętą macicę albo nie jajeczkuje. Jednak niepłodność – często przejściowa lub uleczalna – występuje o wiele częściej. I znów oczywistym wydawałoby się, że głównym powodem tego stanu rzeczy są schorzenia narządów rozrodczych (żylaki nasieniowodów, niedrożność jajowodów, endometrioza, mięśniaki macicy itp.).
Okazuje się jednak, że wielokrotnie przyczyną jest podłoże psychiczne u kobiet, albo zaburzenia hormonalne zarówno u kobiet jak i mężczyzn spowodowane „nowoczesnym” trybem życia charakteryzującym się stresem, brakiem ruchu i nieprawidłowym odżywianiem. Czy można temu zapobiec dowiesz się ze strony jestemplodna.pl

No comments:

Post a Comment